Trzech Polaków nagrodzonych na World Press Photo 2014

AKTUALNOŚCI, ŚWIAT

Znamy już wyniki  57. konkursu World Press Photo 2014. Zdobywcą pierwszego miejsca został amerykański fotoreporter John Stanmeyer. Wśród laureatów znalazło się trzech Polaków: Maciej Nabrdalik, Andrzej Grygiel oraz Kacper Kowalski.

Zdjęcie roku przedstawia afrykańskich emigrantów na wybrzeżu Dżibuti kierujących telefony komórkowe ku niebu, szukając zasięgu z sąsiedniej Somalii. Zdjęcie zatytułowano „Signal”.

fot.abcdz2000/sxc

fot.abcdz2000/sxc

Dżibuti to punkt przesiadkowy na imigranckich szlakach tranzytowych z Somalii, Etiopii i Erytrei. Najtrudniejszy etap drogi prowadzącej do Europy i bogatszych od Afryki państw Bliskiego Wschodu.  Nie wszystkim uda się tam dostać i wyrwać z nędzy, która wywiodła ich z domu.

– Tak wiele zdjęć imigrantów jest zbyt plugawych i patetycznych, ale to jest inne: i romantyczne, i dostojne – powiedziała Susan Linfield, jedna z jurorek World Press Photo 2014 i dodała: – To zdjęcie podnosi ważne kwestie współczesnego świata: technologii, globalizacji, imigracji, ubóstwa, desperacji, alienacji i człowieczeństwa.

Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. euro i profesjonalny aparat marki Canon. W tym roku 19-osobowe jury wybrało go z prawie 100 tys. zgłoszeń z całego świata.

Wszystkie nagrodzone fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie zbiorowej, która przez rok odwiedzi ponad 100 miast w ponad 45 krajach na całym świecie.

Ceremonia wręczenia nagród 57. edycji Word Press Photo odbędzie się podczas dwudniowej gali 24 i 25 kwietnia w Amsterdamie.

Autor: MS

Autor: Magdalena Stefanicka

Źródło: Tvn24.pl, tech.wp.pl


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry