World Press Photo – najlepsze zdjęcia 2013

AKTUALNOŚCI, ROZRYWKA, WYDARZENIA KULTURALNE

World Press Photo to najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej, który odbywa się każdego roku. Najlepszym zdjęciem roku 2013 według jury okazała się fotografia Johna Stanmeyera. Wśród laureatów nie zabrakło także Polaków. Nagrody otrzymali Andrzej Grygiel, Kacper Kowalski oraz Maciej Nabrdalik.

fot.abcdz2000/sxc

fot.abcdz2000/sxc

Tytuł zdjęcia roku 57. edycji World Press Photo otrzymała fotografia zatytułowana „Signal”, która przedstawia afrykańskich emigrantów unoszących w górę telefony komórkowe w nadziei na uchwycenie tańszego sygnału sieci komórkowej z Somalii znajdującej się za granicą. Zdjęcie zrobiono na wybrzeżu Dżibuti, gdzie znajduje się popularny punkt tranzytowy dla emigrantów z państw afrykańskich szukających azylu w Europie. „Tak wiele zdjęć imigrantów jest zbyt plugawych i patetycznych, ale to jest inne: i romantyczne, i dostojne” – oceniła zdjęcie roku Susan Linfield, jedna z jurorek WPP 2014.

Polscy fotografowie zajęli drugie miejsca za zdjęcia pojedyncze w trzech różnych kategoriach. Andrzej Grygiel z Polskiej Agencji Prasowej został laureatem w kategorii „Sport Action” dzięki zdjęciu zawodnika podczas zawodów narciarskich w Szczyrku. W kategorii „Contemporary Issues – zdjęcie pojedyncze” wyróżniono Macieja Nabrdalika za fotografię Nicolette siedzącej w kącie pokoju spotkań warszawskiego sierocińca. Pracujący dla agencji Panos Pictures Kacper Kowalski zdobył nagrodę w kategorii „Nature” za zdjęcie „Toxic beauty” przedstawiające pozostałości po wydobyciu miedzi w kopalni w Polkowicach.

Autor: Sylwia Chrast

Źródło: http://www.worldpressphoto.org/content/american-photographer-john-stanmeyer-wins-world-press-photo-year-2013

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry