Wybuch przebudzonego wulkanu na wyspie Jawa

AKTUALNOŚCI, PODRÓŻE, POGODA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT

Po siedmiu latach uśpienia przebudził się wulkan Kelud na indonezyjskiej wyspie Jawa. Wyrzuca z siebie ogromne ilości popiołów, a warstwa pyłu wulkanicznego sięga kilku centymetrów nawet kilkanaście kilometrów od krateru. 100 tys. mieszkańców zostało ewakuowanych, dwie osoby zginęły.

fot.usgs

fot.usgs

Kelud to jeden z bardziej niebezpiecznych aktywnych wulkanów w Indonezji, który przebudził się po siedmioletnim uśpieniu. Poprzednią aktywność zanotowano w październiku 2007 roku. Erupcja wytworzyła potężną chmurę dymu i popiołów wulkanicznych, która unosi się na wysokość 17 kilometrów. Z tego powodu odwołano wiele lotów nad Jawą i zmieniono trasy rejsów statków przepływających przez ten region. Zamknięto także trzy lotniska znajdujące się w pobliżu wyspy. Kelud wyrzuca z siebie tak dużo pyłów wulkanicznych, że wszystko w promieniu kilkunastu kilometrów od wulkanu pokryte jest warstwą pyłu sięgającą pięciu centymetrów.

Największa tragedia miała miejsce w roku 1586, kiedy śmierć z powodu erupcji wulkanu poniosło około 10 tys. osób. Tym razem natychmiastowo po wykryciu aktywności zarządzono ewakuację mieszkańców z miejscowości znajdujących się w zasięgu wulkanu. Śmierć poniosły dwie osoby. Według lokalnych władz w promieniu 10 kilometrów od wulkanu mieszka obecnie około 200 tys. osób, a połowa z nich już została ewakuowana.

Autor: Sylwia Chrast

Źródło: http://www.cbsnews.com/news/indonesia-volcano-mount-kelud-eruption-kills-2-forces-100000-to-evacuate/, http://www.euronews.com/2014/02/14/second-volcano-erupts-in-indonesia/,

Powiązane wpisy

  • G.L.

    a chciałam tam jechać na wakacje… to chyba jednak zbyt ryzykowne. Na szczęście mam drugą opcje w zanadrzu: Portugalia z alfa starem, na półwyspie Iberyjskim przynajmniej nie wybuchają wulkany 🙂 A słyszałam, że Porto i Lizbona nadzwyczaj piękne, a wybrzeże Algarve niebrzydkie 🙂


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry