Czy mammografie są zbędne?

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Jak podają badacze z z torontońskich Dalla Lana School of Public Health przy Uniwersytecie Toronto, Women’s College Hospital i Hospital for Sick Children, coroczna mammografia u kobiet w wieku 40-59 lat nie zmniejsza liczby zgonów spowodowanych rakiem piersi w porównaniu z liczbą zgonów z tego samego powodu wśród kobiet, które przeprowadzają tylko badanie fizyczne.

fot.Patrick J. Lynch, medical illustrator/cc.3.0

fot.Patrick J. Lynch, medical illustrator/cc.3.0

Przed cały okres trwania badania (25 lat), jedna połowa kobiet sama badała swoje piersi, zaś druga każdego roku uczęszczała na badania mammograficzne. W badaniu sprawdzano ile kobiet od początku badania do końca 2005 r. zmarło w związku z wykrytym rakiem piersi w grupie korzystającej z mammografii oraz w grupie niekorzystającej z tych badań.

Jak podają autorzy, w ciągu całego okresu badań w grupie kobiet korzystających z mammografii wykryto 3250 przypadków raka piersi, zaś w grupie niekorzystającej z mammografii – 3133. Spośród pacjentek z pierwszej grupy zmarło z powodu nowotworu 500 kobiet, z drugiej grupy – 505.

W świetle powyższych ustaleń można dojść do wniosku, iż badanie mammograficzne nie jest pewnikiem, który uchroni kobiety przez nowotworem. Mimo to badacze zalecają to badanie, gdyż jak podkreślają wyniki otrzymane w Kanadzie nie muszą mieć zastosowania w innych krajach. Najważniejsza jest stała kontrola lekarska, edukacja w zakresie samobadania oraz nowoczesna aparatura medyczna, pozwalająca pokonać zmiany patologiczne.

Obecnie w Polsce co 16 kobieta zapada na raka piersi, zaś tempo wzrostu zachorowalności na nowotwory złośliwe określa się jako wysoki

Autor: MS

Autor: Magdalena Stefanicka

Źródło: Tech.money.pl, rakpiersi.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry