SVP: przyspieszyć ograniczenie imigracji

AKTUALNOŚCI, BIZNES, CIEKAWOSTKI, GOSPODARKA, ŚWIAT

Zaledwie tydzień po referendum decydującym o wprowadzeniu tzw. kontyngentów, określających ilość legalnie wjeżdżających i osiedlających się imigrantów na terytorium Szwajcarii, populistyczna liberalno – prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) żąda szybszego wprowadzenia tych decyzji w życie.

fot.Pymouss44/cc.3.0

fot.Pymouss44/cc.3.0

Zdaniem prezesa tej partii Toni’ego Brunner’a, rozporządzenie, a nie ustawa, jest lepszym i szybszym sposobem wprowadzenia poglądów Szwajcarów do przepisów prawa. Ponadto proces ten powinien się zakończyć jak najszybciej, ponieważ od czerwca 2014 r. zacznie obowiązywać prawo do pełnej swobody poruszania się przez obywateli wschodnich krańców Unii Europejskiej. Od 2016 r. prawo to zyskają obywatele Bułgarii i Rumunii, co może spotęgować falę nowej imigracji.

Do końca tego roku mają zakończyć się rozmowy z Unią Europejską, z którą to alpejskie państwo łączą liczne umowy bilateralne, oraz ma zostać zaprezentowany projekt ustawy, wdrażający decyzję Szwajcarów. W referendum 9.02.2014 r. obywatele podwójną większością głosów (50,3% obywateli i 18 z 26 kantonów) zdecydowali o ograniczeniu imigracji.

Bruksela już potępiła wyniki referendum. Zagroziła również zerwaniem niektórych porozumień takich jak dwustronne umowy gospodarcze, umowy regulujące dostęp do unijnego, wspólnotowego rynku (z wykluczeniem ze strefy Schengen włącznie), programy wymiany studentów Erasmus oraz badawczy Horizon 2020, wstrzymane też zostały pertraktacje w sprawie szwajcarskiego dostępu do unijnego rynku energetycznego.

mh

Źródło: ejpd.admin.ch

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry