Aurora przewidzi zorze polarne

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Naukowcy z amerykańskiego Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej (NOAA) stworzyli projekt Aurora – model, który jest w stanie przetworzyć siłę wybuchów na Słońcu na precyzyjne obrazy, które nałożone na mapę Ziemi, przedstawiają, w którym miejscu na świecie będzie można zaobserwować zorzę.

stock.xchng

stock.xchng

Informacje te są uzyskiwane dzięki specjalnym instrumentom, krążącym wokół naszego globu, które po zebraniu informacji, są przesyłane, przetwarzane oraz dzielone na kategorie: widzialność, intensywność tego zjawiska, a także ilości cząsteczek energii oraz ładunek energetyczny, które mogą zostać wysłane do każdego miejsca naszej planety.   

Model ten opiera się na rejestracji tychże eksplozji (tzw. koronalnych wyrzutów masy), obserwowanych nawet kilka razy dziennie, dotychczas rejestrowanych przez naukowców, aczkolwiek nie potrafili oni jednoznacznie przewidzieć, w którym miejscu to zjawisko będzie widoczne. 

Zorza polarna jest zjawiskiem, które powstaje w górnych warstwach atmosfery, najczęściej 20 – 25° od południowego lub północnego bieguna Ziemi, a przejawia się w postaci barwnych (białych, żółtych, czerwonych, fioletowych, zielonych, niebieskich), falujących po niebie smug. Jest ona skutkiem oddziaływania wiatru słonecznego na magnetosferę naszej planety.

mh

Źródło: noaa.gov, portalwiedzy.onet.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry