Grafen pomoże uzyskać wodę pitną

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE, ZDROWIE I URODA

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze stworzyli nowy typ filtra, który szybko i tanio odsoli słoną wodę. Tajemnica tego przełomowego urządzenia kryje się w grafenie, a dokładnie jego silnej hydrofobowości.

sxc

sxc

Zespół dr. Rahula Naira i prof. Andre Geima wykorzystał tę właściwość, polegającą na niemożności przenikania przez niego cząsteczek wody, do opracowania prototypu, którego działanie opiera się na wąskiej rurce (kapilara) wykonanej właśnie z grafenu, która zatrzyma sól i jednocześnie przepuści oczyszczoną wodę. Dodatkowo dodali oni kilka warstw złożonych z tlenku grafitu, które umocniają całość.

Filtr ten potrafi niemal doskonale odsolić wodę morską. Jednak najmniejsze drobinki soli są zatrzymywane i przepływają przez pory tejże konstrukcji, lecz nie wpływa to negatywnie na jakość i zdatność przefiltrowanej wody. Pomimo tego naukowcy już planują ulepszenie tego prototypu, by był on w stanie usunąć nie tylko całą sól, lecz również inne zbędne lub szkodliwe substancje.

Badania Uniwersytetu w Manchesterze stanowią ważny krok do drodze do rozwiązania chyba najpoważniejszego problemu naszych czasów – dostępu do wody pitnej. Słodka woda to niespełna 3% wody z całej powierzchni Ziemi, z czego aż 2/3 tych zasobów tworzą lodowce, zatem jest dla nas nieosiągalna.

mh

Źródło: losyziemi.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry