Krokodyle w koronach drzew

AKTUALNOŚCI, STYL ŻYCIA, ZWIERZĘTA

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Tennessee dokonał bardzo interesującego odkrycia. Otóż odkryli, że krokodyle potrafią wdrapać się na drzewa i z tej pozycji atakować swoje ofiary.  

fot.Leigh Bedford/cc.2.0

fot.Leigh Bedford/cc.2.0

Zespół Vladimira Dinetsa dowiódł także, iż cztery gatunki tych gadów, zamieszkujący trzy kontynenty, posiadają tę niezwykłą umiejętność, pomimo nieprzystosowanej budowy ciała. Badane krokodyle były w stanie wspiąć się na wysokość dwóch metrów, chociaż niektóre okazy dochodziły do koron drzew (4 m), w celu wygrzewania się na słońcu i regulacji temperatury lub polowania. Gady, zwłaszcza w porze lęgowej, z gałęzią w pysku, czekały na nadlatujące ptaki, by następnie je zaatakować. 

Wspinaczkę uprawiają głównie młodzi, australijscy reprezentanci tych zmiennocieplnych zwierząt, którzy dodatkowo potrafią wchodzić po niemal całkowicie pionowych powierzchniach (są w stanie pokonać chociażby ceglany mur).

Odkrycie zespołu z Tennessee jest niezmiernie interesujące z ewolucyjnego oraz paleontologicznego punktu widzenia, ponieważ współczesne krokodyle nie posiadają cech, które pozwoliłyby im na prowadzenie takiego, nadrzewnego trybu życia.

mh

Źródło: tandfonline.com

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry