NASA chce wydobywać surowce z Księżyca

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, ŚWIAT

Na początku tygodnia, przedstawiciele amerykańskiej stacji kosmicznej ogłosili, że zgłosiło się do nich kilka firm, które zadeklarowały chęć do produkcji maszyn zdolnych do wydobywania surowców z powierzchni Księżyca.

nasa logo

nasa logo

NASA od pewnego czasu współpracuje z takimi firmami jak SpaceX czy Planetary Resources. Stany Zjednoczone są jednym z tych krajów, które uznają Układ Kosmiczny za „wspólne dziedzictwo ludzkości”, a więc żadne z państw związanych z traktatem nie może korzystać z naturalnych zasobów Księżyca. USA znalazło jednak sposób, aby te przepisy sprytnie obejść. W dokumencie nie ma mowy o zakazie korzystania z surowców przez prywatne przedsiębiorstwa.

Oficjalnie amerykańska agencja może jedynie zagwarantować firmom pomoc oraz doradztwo, zaś nieoficjalnie USA liczy na pozyskanie Helu 3 i rzadkich metali, w jakie obfituje Księżyc.

W świetle powyższych wiadomości, priorytetowym działaniem wydaje się opracowanie nowej umowy międzynarodowej lepiej zabezpieczającej zasoby naturalne ziemskiego satelity.

Autor: MS

Źródło: NASA/Space.com

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry