W Fukushimie kolejny wyciek silnie radioaktywnej wody

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Na terenie japońskiej elektrowni atomowej Fukushima odkryto kolejny wyciek silnie skażonej wody. Pracownik firmy TEPCO będącej operatorem elektrowni zauważył, że z jednego ze zbiorników wyciekło aż 100 ton radioaktywnej cieczy. To najpoważniejszy wyciek od kilku miesięcy, kiedy to w sierpniu zanotowano trzykrotnie większą ilość przedostającej się z reaktora do środowiska wody.

stock.xchng

stock.xchng

Monitorujący linię brzegową oceanu pracownik elektrowni zanotował wyciek wody z odpływu przytwierdzonego do jednego z wielu zbiorników chłodzących reaktor elektrowni atomowej Fukushima. Skażona woda przelała się do olbrzymiego zbiornika ze względu na omyłkowo nie zamknięty otwór. Poziom radioaktywności wody, która przedostała się z tego wycieku do gleby to 230 milionów bekereli na litr. Warto wspomnieć, że dopuszczalna granica skażenia dla wody pitnej to jedynie 10 bekereli, czyli 23-krotnie mniej.

Rzecznik firmy TEPCO – Masayuki Ono – zapewnia, że jest mało prawdopodobne, aby radioaktywna woda z reaktora dostała się do oceanu. Podał również informację, że operator elektrowni podejmuje aktualnie „różnego rodzaju działania” związane z zabezpieczeniem powstałego wycieku. Na chwilę obecną niewiele jeszcze wiadomo o szczegółach dotyczących tych działań. Środowy wyciek budzi na nowo pytania o bezpieczeństwo zniszczonej w 2011 roku przez tsunami, a dziś nieczynnej już elektrowni jądrowej.

Autor: Sylwia Chrast

Źródło: http://www.reuters.com/article/2013/10/21/us-japan-fukushima-strontium-idUSBRE99K01B20131021, http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-26254140, http://edition.cnn.com/2014/02/19/world/asia/japan-fukushima-daiichi-water-leak/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry