Jasne światło pogłębia skłonności depresyjne

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Wyniki najświeższych badań opublikowanych w „Journal of Consumer Psychology” jasno określają, że intensywne oświetlenie sprzyja silniejszemu odczuwaniu emocji – zarówno pozytywnych i negatywnych. Słoneczne dni od zawsze napawają optymizmem, ale okazuje się, że wzmagają się wówczas nie tylko pozytywne emocje.

sxc

sxc

Pochmurna pogoda sprawia, że jesteśmy bardziej ospali i obniża się nasz nastrój. Warunki atmosferyczne wpływają także na powstawanie tzw. jesiennej chandry. Słoneczne dni za to wręcz odwrotnie sprzyjają optymistycznemu nastawieniu do życia. To właśnie wtedy jesteśmy bardziej energiczni, szczęśliwsi i mamy więcej chęci do życia. Badacze z Uniwersytetu Toronto w Scarborough (Kanada) we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Northwestern (USA) wykazali, że jasne światło intensyfikuje wszystkie emocje – nie tylko te pozytywne, jak sądzi wielu ludzi.

„Odkryliśmy, że podczas słonecznych dni ludzie posiadający skłonności depresyjne czują się bardziej przygnębieni” – powiedział Alison Jing Xu badający zależności między oświetleniem a nastrojem. Seria przeprowadzonych eksperymentów na osobach, które wystawiano na działanie różnych bodźców w odmiennych warunkach oświetleniowych, jednoznacznie potwierdza tę teorię.

Autor: Sylwia Chrast

Źródło: Huffington Post

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry