Odkryto najbardziej nietypową gwiazdę

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej satelita INTEGRAL zlokalizowała gwiazdę IGR J1104 – 6103. Zdaniem naukowców, gwiazda ta jest najszybszym dotąd nam znanym pulsarem, która porusza

fot. NASA

fot. NASA

się z prędkością 8 mln km/godz.

Ponadto obiekt ten charakteryzuje się kolejną, rzadką cechą. Ciągnie on za sobą dżet mierzący 37 lat świetlnych. Jest to najdłuższy, jaki dotąd udało się zaobserwować, strumień, którego wielkość porównać można z odległością 10 razy dłuższą niż odległość Słońca do gwiazdy najbliższej naszemu Układowi Słonecznemu.

Dżet jest to równolegle skupiona wiązka, strumień cząstek, wytwarzająca się na skutek silnych zderzeń. Pulsar natomiast, to szybko obracająca się gwiazda neutronowa o silnym polu magnetycznym, powstała na skutek eksplozji supernowej (owy IGR powstał 15 tys. lat temu).

Eksperci zauważyli także trzeci, również nietypowy, przymiot tegoż obiektu. Mianowicie tzw. „mgławica wiatru pulsara”, okalająca IGR J1104 – 6103, czyli zbiór wysokoenergetycznych cząstek, tworzący układ podobny do warkocza komety (tzw. plerion). Dodatkowo wiatr ten zwrócony jest prostopadle do kierunku dżetu, a nie jak zazwyczaj, zgodnie z kierunkiem wyznaczanym przez dżet.

Naukowcy biorący udział w tychże badaniach, opublikowanych na łamach czasopisma „Astronomy & Astrophysics”, wykorzystali metodę połączenia obrazów, jakie powstały w kilku zakresach długości fali. Dzięki temu stworzono zdjęcie, które doskonale przedstawia wymiary dżetu, pulsar oraz pozostałości po supernowej, która stworzyła tenże obiekt.

mh

Źródło: nasa.gov, portalwiedzy.onet.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry