Zmarła Alice Herz-Sommer. Najstarsza osoba, która ocalała z Holocaustu.

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, POLSKA, ŚWIAT

Urodziła się w roku 1903, w Pradze. Tam też zaczęła uczyć się gry na pianinie, m.in. pod okiem Vaclava Stepana. W 1931 roku wzięła ślub z biznesmenem i muzykiem amatorem Leopoldem Sommerem. Owocem ich związku był syn Rafał, późniejszy wirtuoz wiolonczeli.

stock.xchng

stock.xchng

Latem 1943 roku, wraz z całą rodziną, została odesłana do obozu koncentracyjnego Theresienstadt. Jej matkę zamordowano w komorze gazowej w Treblince, a mąż zmarł w Dachau w 1944. Alice stwierdziła po latach, że jedyną rzeczą, dzięki której przeżyła tamte dni, były koncerty (ponad 100), które grała w obozie wraz z innymi muzykami.

Przeżyła z synem.

Wróciła do Pragi, skąd w 1949 roku przeprowadziła się do Tel Awiwu, aby być bliżej swojej siostry. Pracowała tam jako nauczyciel muzyki, a w 1986 wyemigrowała do Londynu. W 2001 roku, w wieku 70-sięciu lat, zmarł syn Alice, Rafał. 

Historia Alice Herz-Sommer, stała się przedmiotem bestsellera „Ogród Edenu w piekle”. Książka „A Century of Wisdom: Lekcje z życia Alice Herz-Sommer”, autorstwa Caroline Stoessinger, jest najstarszym na świecie, ocalałym dziennikiem z Holocaustu.

Alice cieszyła się z życia do samego końca. Robiła to co kochała. W wieku 109 lat, została najstarszą osobą, która wciąż gra na pianinie.

O śmierci poinformował jej wnuk Ariel:

„Kochała nas i dzieliła się z nami swoją muzyką. Była dla nas inspiracją, bez niej świat będzie znacznie uboższy.

 

 

Zredagowane przeaz: Dominik Marcinkowski

Źródło:www.theguardian.com,wikipedia.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry