GPM – najnowocześniejszy satelita pogodowy – został wyniesiony na orbitę

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA, ŚWIAT

GPM, skrót od Global Precipitation Measurement Core Observatory, to dzieło będące wynikiem współpracy amerykańskiego NASA i jego japońskiego odpowiednika JAXA. To pierwszy tak nowoczesny satelita – radar pogodowy, który zmierzy światowe opady deszczu i śniegu.

fot. NASA

fot. NASA

Zadaniem tego obiektu będzie ukazanie rozkładu, dokładne mierzenie oraz szacowanie intensywności, od ciężkich do lekkich, opadów atmosferycznych. Jak dotąd, żaden satelita nie był w stanie tak starannie, a także często (co trzy godziny) przedstawić swoistej mapy rozkładu oraz ilości deszczu lub śniegu. Warto podkreślić, iż to także pierwszy radar, który w swoich pomiarach będzie uwzględniał oraz przedstawiał wyniki także dla terytorium Polski.

GPM został wyniesiony w czwartek (czasu polskiego) z japońskiego kosmodromu Tanegashima, położony na południowej wyspie w tym azjatyckim kraju, dzięki rakiecie H – IIA 16.

Zdaniem szefa NASA, Charles’a Bolden’a, Global Precipitation Measurement Core Observatory jest bezprecedensowym krokiem na drodze do zrozumienia współczesnego świata, poprzez stworzenie tzw. obrazów deszczu, ukazania wymiaru zmian klimatycznych, cykli pogodowych, jak również lepszego przewidywania ekstremalnych zjawisk pogodowych.

mh

Zredagowane przez: Malwina Hopej

Źródło: www.nasa.gov

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry