Kompendium uprawy fiołka afrykańskiego

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT

Sępolia, popularnie zwana fiołkiem afrykańskim lub saintpaulią, od nazwiska jej odkrywcy barona Waltera von Saint Paul St. Claire, jest jednym z łatwiejszych w uprawie oraz piękniejszym kwiatem, którego z powodzeniem możemy hodować w każdym miejscu naszego domu, nawet na stoliku nocnym, pod warunkiem, iż będzie się znajdował przy lampce zaświeconej 12 godzin na dobę.

fot.Wildfeuer/cc.3.0

fot.Wildfeuer/cc.3.0

Roślina ta pochodzi z pogranicza Tanzanii i Kenii, zatem nie dziwi fakt, iż jego ulubionym miejscem w mieszkaniu jest słoneczny parapet, aczkolwiek saintpaulia z powodzeniem kwitnie także w półcieniach. Oczywiście, aby jak najbardziej uszczęśliwić naszego liściastego podopiecznego, należy go dość często podlewać, jednak wyłącznie do podstawki, ponieważ posiada on płytki system korzeniowy, dlatego też fiołek lepiej rośnie w płaskich doniczkach, aczkolwiek jest on w stanie dostosować się do każdych warunków.

Co ciekawe, jeśli chcemy się cieszyć pięknymi, obfitymi kwiatkami, należy go umieścić w nieco mniejszej doniczce, tak aby liście wystawały poza jej brzegi. Regułą niestety jest, iż fiołek afrykański umieszczony w doniczce większej od średnicy jego korony, będzie się jedynie rozrastał, a nie kwitł. Co warto podkreślić, roślina ta kwitnie przez większą połowę roku (niektóre moje saintpaulie kwitną nieprzerwalnie od momentu ich zakupu, czyli pięć miesięcy, inne znacznie dłużej), a sposobem na skrócenie okresu wegetacji jest przeniesienie jej do ciemniejszego pomieszczenia. Taka kilkudniowa przeprowadzka sprawi, że nasz podopieczny będzie cieszył oczy pięknymi barwami praktycznie przez okrągły rok. Kolejnym sposobem na zwiększenie ilości jego kwiatów jest wycięcie kilku młodych liści.

Jeśli już doszliśmy do tematu jego kwiatków, to muszę powiedzieć, iż gama kolorystyczna sępolii jest niesamowicie szeroka – od bieli, beżu, poprzez róże, czerwienie, na błękitach oraz fioletach kończąc. Warto zaznaczyć, iż praktycznie co roku w sklepach możemy spotkać nowe odcienie, z dwukolorowymi płatkami włącznie. Od pewnego czasu możemy zakupić różne warianty płatków i liści – gładkich lub postrzępionych, aczkolwiek w „oryginale” występuje jedynie ten pierwszy wariant. Różne są także wymiary saintpaulii –miniaturki (7 cm), odmiany z pięciocentymetrowymi kwiatami, a także „klasyczne” mierzące zwykle ok. 15 cm wysokości.

Saintpaulia ionantha, bo tak brzmi łacińska nazwa fiołka afrykańskiego, jest rośliną wieloletnią. Jednak po pewnym czasie, z reguły kilku latach, roślina zacznie się wyradzać. Aby nie utracić cennych okazów należy je szczepić. Czynność ta, podobnie jak cała hodowla sępolii, jest bajecznie prosta: należy odłamać jeden listek i umieścić go na co najmniej kilkanaście dni do przezroczystego pojemniczka z wodą, znajdującego się w jasnym miejscu. Kiedy z łodygi wyrosną korzenie (im dłuższe tym lepiej), należy go już tylko posadzić do ziemi.

mh

 

Źródło: www.encyklopedia-roslin.cba.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry