Skromna waloryzacja rent i emerytur

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA

Niska inflacja w ubiegłym roku oraz niewielki wzrost płac – to czynniki, które przełożyły się na wyjątkowo niską waloryzację rent i emerytur. Świadczenia wzrosną maksymalnie o 30 złotych, średnio będzie to kilkanaście złotych więcej. Wszystkie osoby w Polsce, które pobierają emerytury i renty będą mogły cieszyć się wyższym świadczeniem już od tego miesiąca.

sxc

sxc

Przygotowując budżet przewidywano, że inflacja w roku 2013 będzie oscylowała na granicy 1,9 proc. W rzeczywistości wyniosła 1,1 proc. Podobnie miało miejsce w przypadku wzrostu płac, które podwyższyły się o 2,5 proc. W tym przypadku pomyłka była korzystna, ponieważ zakładano jedynie 1,2 proc. wzrostu. Mimo wszystko w budżecie udało się zaoszczędzić około 1 mld. złotych. Pojawiają się propozycje, aby zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na podwyższenie najniższych świadczeń emerytalnych.

Minister pracy, Władysław Kosiniak Kamysz, rozpoczął dyskusję na temat najniższych świadczeń i sposobu ich podwyższania w przyszłości. Główną jego propozycją była waloryzacja świadczeń przede wszystkim o inflację, a jedynie w przypadku osób najbiedniejszych także o realny wzrost płac. Część pracodawców uznała ten pomysł za wart rozważenia, ale związkowcy nie zgodzili się na takie zmiany.

Zredagowane przez: Sylwia Chrast

Źródło: http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1064147,W-ZUS-rusza-waloryzacja-rent-i-emerytur-2014-najpierw-pieniadze-potem-decyzja, http://prawo.rp.pl/artykul/756571,1090346-Waloryzacja-rent-i-emerytur-rusza-od-1-marca.html

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry