Odnaleziono cząstkę ciemnej materii

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Odkrycia tego dokonały dwa niezależnie pracujące zespoły – z uniwersytetów Harvarda oraz w Lejdzie. Badania tychże naukowców wykazały, iż istnieją sterylne neutriny, czyli takie cząsteczki elementarne, które nie prowadzą interakcji z innymi neutrinami. Zespoły te potwierdziły istnienie tychże elementów, tworzących ciemną materię. Dotąd istnienie ich uważane było jedynie za hipotetyczne i niezwykle trudne do udowodnienia.

fot.Lucas Taylor/cern/cc3.0

fot.Lucas Taylor/cern/cc3.0

Na ślad owego neutrino sterylnego, natrafiono przy okazji analizy widm (są to obrazy promieniowania nałożone na różne częstotliwości) galaktyk i okalających ich gromad. Po obserwacji zauważono, iż w widmie galaktyki, zaliczanej do konstelacji Prometeusza, tworzy się pewien skok. Jest to bardzo nietypowe, ponieważ skok ten znajduje się w takiej częstotliwości, w której nie zauważa się zamiany stanu energetycznego wybranego atomu (tak zwane zjawisko przejścia atomowego).

Identyczne skoki – braki stanu energetycznego, zauważono również w promieniowaniu innych, obserwowanych galaktyk. Jest to zatem podstawą do przypuszczenia, iż owe neutrino jest poszukiwaną ciemna materia.

mh

Źródło: phys.org

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry