Wirus aktywny pomimo 30 tys. lat hibernacji

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Pithovirus sibericum, bo tak brzmi łacińska nazwa tego znaleziska, znajdował się co najmniej 30 tys. lat w stanie hibernacji. Jest on gigantycznym patogenem, bytującym w czasach prehistorycznych, odkrytym na Syberii.

© Darren Baker/ fotolia

© Darren Baker/ fotolia

Jego odkrywców zadziwił nie tylko rozmiar – długość 1,5 mikrometra czyni go największym,  dotąd odkrytym wirusem, lecz jego aktywność. Naukowcy nie przypuszczali, iż po długim okresie „nieaktywności”, możliwa jest tak duża żywotność – pithovirus sibericum jest w stanie infekować (na szczęście tylko) inne jednokomórkowce. Zaobserwowano ponadto mechanizm jego działania: wirus ożył po przeniesieniu do laboratorium, po czym przeniknął do komórki ameby, rozmnożył się i zabił owego jednokomórkowca.

Stanowi to jednak swoiste ostrzeżenie przed kolejnymi, rozmarzającymi się, a dotąd niedostępnymi terenami, z których mogą uaktywnić się wirusy niebezpieczne dla ludzi lub zwierząt. Obszary Syberii, na których odkryto pithovirus, konsekwentnie od lat 70. ubiegłego stulecia poddawane są procesom globalnego ocieplenia, co z kolei prowadzi do niwelowania wiecznej zmarzliny, zatrzymującej kolejne wirusy w uśpieniu. Dodatkowe prace badawcze ludzi, ten największy wirus został odkryty na głębokości 30 m, może obudzić groźniejsze wirusy, choćby ospy prawdziwej, która od 30 lat uważana jest za zwalczoną.

mh

Źródło: bbc.co.uk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry