W kosmosie zaobserwowano nieznane nauce zjawiska

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Zjawiska, dotąd nieznane naukowcom, zostały zlokalizowane w okolicach gwiazdy Beta Pictoris. Astronomowie, przy użyciu sieci teleskopów Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), zauważyli, iż 13 mld km od niej zlokalizowane są ogromne pokłady tlenku węgla. Nie byłoby w nim nic nadzwyczajnego gdyby nie to, iż substancja ta jest szybko spalana przez promieniowanie gwiazdy, a pomimo tego, jego pokłady są w jakiś sposób odnawiane. Zjawisko to może być pomocne w stworzeniu warunków do życia, właśnie w takich, stosunkowo nieodległych od Ziemi miejscach (Beta Pictoris oddalona jest od naszej planety o 60 lat świetlnych).

fot.NASA

fot.NASA

Zdaniem Billa Denta, astronoma z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), owy tlenek jest nieustannie odnawiany dzięki niesłychanej częstotliwości zderzeń, jakie zachodzą między lodowymi ciałami, których wielkość może się wahać od masy komet (wtedy zderzenia występowałyby co pięć minut) do nawet planet.  

Beta Pictoris znajduje się w gwiazdozbiorze Malarza i widoczna jest z półkuli południowej. Jest ona młodym ciałem (liczy tylko 12 milionów lat), lecz o masie około 75% większej od Słońca. Wokół niej znajdują się gazowo – pyłowy dysk, skupisko wspomnianego tlenku węgla, z którego prawdopodobnie powstanie układ planetarny, a także planeta, 9 razy większa od Jowisza.

mh

Źródło: eso.org/public/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry