Nowy LIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już w 2016 r.

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

LIS, skrót od Lightning Imaging Sensor, to urządzenie, które odpowiedzialne będzie za rejestr wszystkich, nawet najmniejszych wyładowań elektrostatycznych w promieniu ponad 400 tys. km2. Ma on zastąpić pierwowzór tegoż urządzenia, które 17 lat temu zostało wyniesione na sateltę Tropical Rainfall Measuring Mission (TRMM).

fot. NASA

fot. NASA

Nowy sensor tym razem zostanie wyniesiony dzięki rakiecie typu SpaceX, a także zainstalowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), dzięki czemu będzie on dysponował większym kątem obserwacji, w porównaniu do poprzedniej satelity. Dzięki temu LIS będzie mógł prowadzić swoje obserwacje na przestrzeni co najmniej 600 km, dokumentować je zdjęciami wykonywanymi co 90 sekund, przy prędkości 27 tys. km/h.

Lightning Imaging Sensor będzie odpowiedzialny za monitorowanie wszystkich wyładowań w naszej atmosferze oraz przesyłanie tychże danych do urządzeń pomiarowych znajdujących się na Ziemi lub w przestrzeni kosmicznej. Instrument ten będzie również w stanie zmierzyć owe zjawiska także w tych miejscach, w których trudno prowadzić badania z poziomu powierzchni ziemi, jak choćby środki oceanów, co czyni jego pracę jeszcze bardziej unikatowym.

mh

Źródło: nasa.gov

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry