Projekt ustawy dot. gazu łupkowego przyjęty

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA

Projekt ustawy o wydobyciu gazu łupkowego na terenie Polski został oficjalnie przyjęty przez rząd. Eksploatacja naturalnych złóż gazu będzie wolna od podatku do końca 2020 roku. Donald Tusk zapowiedział radykalne zmiany i uproszczenia w procedurach administracyjnych w tej sprawie.

fot.Karol Karolus/cc.3.0

fot.Karol Karolus/cc.3.0

„Zależy nam na przyśpieszeniu poszukiwań i eksploatacji gazu łupkowego” – przyznał po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk. Deklarował także uproszczenie procedur administracyjnych dodając, że przepisy przyjętego projektu sprzyjają przedsiębiorcom deklarującym chęć inwestowania czasu i funduszy w poszukiwanie i wydobywanie gazu łupkowego. Osoba, która uzyska koncesję na poszukiwanie, będzie jednocześnie mogła wydobywać i sprzedawać gaz. Dwa najistotniejsze kryteria, jakie będą brane pod uwagę, to doświadczenie w wydobyciu oraz kwestia bezpieczeństwa państwa.

Rząd obiecał, że do roku 2020 wysokość podatku, jaki będą musieli płacić przedsiębiorcy z tytułu wydobycia gazu łupkowego, nie będzie przekraczać 40 proc. W tym mieścić ma się 1.5 proc. podatku o każdego m3 gazu, CIT, a także inne koszty. Zgodnie z przyjętym projektem beneficjentami opłaty będą samorządy i, w nieco mniejszym stopniu, Fundusz Ochrony Środowiska.

Zredagowane przez: Sylwia Chrast

Źródło: http://www.polskieradio.pl/9/301/Artykul/1072961,Gaz-lupkowy-zapewni-Polsce-bezpieczenstwo-energetyczne, http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1573193,1,nadchodzi-nowa-epoka-dla-gazu-lupkowego.read

Powiązane wpisy

  • sososo

    Bardzo dobrze, ta zmiana powinna w końcu przyspieszyć ekspansję łupków w Polsce i przyciągnąć nowych inwestorów.
    A im więcej przyciągniemy teraz, tym więcej zaczniemy zarabiać od 2020.

    co do 40 % podatku- to i tak wiele, patrząc na to ile kasy w badania i odwierty muszą wpompować korporacje.


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry