Zdjęcia wulkanów pomogą odkryć tajemnice Marsa

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), wykorzystując fotografie wykonane przez sondę Mars Expres w listopadzie 2013 r., przedstawiające równię Daedalia, chce poznać procesy zachodzące na powierzchni tejże planety. Pomoże to w zrozumieniu historii aktywności wulkanicznej Marsa – poprzez badanie różnic poszczególnych obszarów, powstałych w skutek zalania tychże obszarów przez lawę.  

stock.xchng

stock.xchng

Zdjęcia te przedstawiają obszary zalane przez lawę, a układy ich warstw (wyróżnione stosownymi kolorami) wskazują na historię wybuchów wulkanów.  

Naukowcy skupili się na zdjęciu przedstawiającym Daedalię, a także strumień lawy pochodzącej z wulkanu Arsia Mons, znajdującego się niespełna 1 000 km od obserwowanego miejsca. Wulkan ten jest najdalej wysuniętym na południe tego typu obiektem, klasyfikowanym jako część łańcucha Tharsis Montes (złożenia czterech wulkanów tarczowych). Ponadto na fotografii zostały uwiecznione trzy kratery, pozostałości po kolizji kosmicznej skały z powierzchnią Czerwonej Planety. Największy spośród nich ma ponad 16 km średnicy.

Obszary, pokryte wcześniej lub później lawą, można odróżnić po ich strukturze. Starsza lawa jest gładsza, subtelniejsza. Jej przeciwieństwem są młodsze wylewy, które charakteryzują się nierównościami czy grudami, powstałymi na skutek oblepiania okolicznych skał.

mh

Źródło: ESA/Space.com

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry