Fundusze unijne pomogą zwiększyć wskaźnik PKB w Europie

AKTUALNOŚCI, BANKI, BIZNES, GIEŁDA, GOSPODARKA, PODATKI, POLSKA, ŚWIAT

Zdaniem analityków Erste Group, umiejętne wykorzystanie funduszy unijnych może wpłynąć na rozwój PKB państw Europy Środkowej i Wschodniej, wynoszący od 0,3 do 0,8 pkt. proc. W Polsce wpływ ten może wynieść 0,5 i jest to średni wzrost wśród grupy tychże państw. Szybszy wzrost może odnotować jedynie Rumunia.

Ponadto w tymże raporcie wyszczególniono, iż tylko grupa sześciu państw (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Chorwacja) otrzyma od UE 170 mld euro tylko na politykę spójności (na lata 2014 – 2020). W przeważającej części fundusze te zostaną przeznaczone na rozbudowę infrastruktury, sektor edukacji i badań, wsparcie przedsiębiorczości oraz rynku pracy.

sxc

sxc

Jednakże w efektywnym i szybkim wykorzystaniu przyznanych funduszy może przeszkodzić nadmierna biurokracja, która może wydłużyć proces pozyskiwania pieniędzy, np. przez przedsiębiorców, wydawania oraz rozliczania. Przeszkodą do sprawnego rozdziału pieniędzy może być także korupcja, niestety wciąż szeroko rozpowszechniona w tej części Europy lub niska wiedza na temat pozyskiwania pieniędzy Unii Europejskiej.

mh        

Źródło: tvn24bis.pl, wyborcza.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry