Nagroda im. Zbigniewa Herberta przyznana

AKTUALNOŚCI, MEDIA, POLSKA, ROZRYWKA, WYDARZENIA KULTURALNE

Wręczono Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Statuetką wyróżniono amerykańsko-serbskiego poetę, tłumacza i eseistę Charlesa Simica. Urodzony w Belgradzie pisarz został nagrodzony za dokonania artystyczne i intelektualne.

stock.xchng

stock.xchng

Zgodnie z duchem patrona wyróżnienie przyznano już po raz drugi. W tym roku nagrodzono 75-letniego artystę serbskiego pochodzenia, który w latach 50-tych wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Charles Simic rozpoznawalny jest ze swoich anglojęzycznych utworów (zazwyczaj poezji) utrzymanych w tragikomicznym stylu. Cechami wyróżniającymi jego twórczość są przede wszystkim ironia, której używa do opisywania różnych paradoksów człowieczeństwa. Jego wiersze tłumaczył na język polski Stanisław Barańczuk.

W 1967 roku miał zaszczyt osobiście poznać autora „Pana Cogito”. Simic pracuje także jako wykładowca akademicki. Jest autorem wielu artykułów i esejów na temat polskich poetów – w tym także Herberta, którego opisywał tuż obok Miłosza, czy Zagajewskiego. Na swoim koncie ma jedną Nagrodę Pulitzera. Nagrody za tegoroczne wyróżnienie, czyli statuetkę oraz 50 tys. dolarów, odbierze w Teatrze Polskim w Warszawie 14 maja.

Zredagowane przez: Sylwia Chrast

Źródło: http://wyborcza.pl/1,75517,15600883,Nagroda_Herberta_i_50_tys__dol__dla_amerykansko_serbskiego.html, http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1072198,Amerykanski-Serb-laureatem-nagrody-Zbigniewa-Herberta

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry