Dwusiarczek molibdenu lepszy od grafenu?

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, POLSKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Próby udowodnienia wyższości dwusiarczku molibdenu nad grafenu, aktualnie uznawanym za materiał przyszłości, podjęli się fizycy z Uniwersytetu Warszawskiego. Jeśli ich przypuszczenia znajdą potwierdzenie, możemy się szykować na kolejną rewolucję, chociażby w elektronice.

Molybdenite

Aktualnie badane związki występują w naturze pod postacią molibdenitu, minerału, którego często można spotkać w postaci srebrzystych, sześciokątnych płytek. Są one częścią skał, zlokalizowanych na każdej szerokości geograficznej.

Jeśli chodzi o wspomniane już właściwości, przydatne w przemyśle elektronicznym, to dwusiarczek molibdenu posiada przerwę energetyczną, która uniemożliwia elektronom przyjmowanie dowolnej energii, a co za tym idzie, przeskoków miedzy stanem przewodzenia a izolacją energii. Ponadto wyłączony tranzystor, wykonany właśnie z tegoż materiału, zużywałby kilkaset tysięcy razy mniej energii niż tranzystor krzemowy. Dwusiarczek ten jest zatem niemalże przeciwieństwem grafenu, który owej przerwy nie posiada, a tranzystorów grafenowych nie można całkowicie wyłączyć.

mh

Źródło: losyziemi.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry