Pierwszy ringwoodyt odnaleziony na Ziemi

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Ringwoodyt jest minerałem, który powstaje 520 – 660 km pod powierzchnią ziemi. Jednakże jedynym okazem, którego znaleziono na naszej planecie, a nie jak dotąd, w kosmosie, jest diament zawierający ten składnik, został odnaleziony na terenie Juíny w 2008 r. (Brazylia, stan Mato Grosso).

fot.Jasperox/cc3.0

fot.Jasperox/cc3.0

Diament ten, wykształcony w jednej z warstw płaszcza ziemskiego zwanej mezosferą, zawiera w sobie duże ilości wody, która stanowi aż 1,5% wagi. Jest to zatem potwierdzenie tezy o ogromnych pokładach wody znajdującej się we wnętrzu Ziemi, ukłutej na podstawie wniosków z analizy składu chemicznego meteorytów oraz fragmentów wyrzuconych podczas erupcji wulkanów. Woda w tym niezwykle cennym okazie występuje w postaci jonów wodorotlenowych, co dodatkowo wzmacnia powyższą tezę – na dużych głębokościach ma znajdować się ilość wody, równa ilości wszystkich ziemskich oceanów.

Ringwoodyt swą nazwę zawdzięcza australijskiemu badaczowi Tedowi Ringwoodowi, zajmującemu się polimorficznymi przejściami fazowymi minerałów znajdujących się w płaszczu naszej planety. Pierwszy okaz odnaleziono w 1969 r. w meteorycie Tenham.

mh

Źródło: scientificamerican.com

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry