Ceny alkoholu znacznie wzrosną, bo maleje produkcja

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA

W kwietniu prawdopodobnie będzie miała miejsce najwyższa podwyżka cen alkoholu, a związane jest to ze stopniowym pomniejszaniem się zapasów. Tylko w grudniu ubiegłego roku produkcja wódki zmniejszyła się statystycznie aż o 47,4 proc. Wyższa o 15% akcyza obowiązuje już od trzech miesięcy, ale ceny alkoholu jeszcze wzrosną.

sxc

sxc

Dotychczasowe niewielkie podwyżki, były wynikiem zgromadzenia zapasów alkoholu pod koniec ubiegłego roku. „Nie mamy już zapasów, wyczerpały się pod koniec lutego. Obecnie produkujemy i sprzedajemy alkohol po cenach uwzględniających wyższą akcyzę” – stwierdził Grzegorz Ślak, prezes Akwawitu-Polmos. Ceny mocnego alkoholu zwiększy się średnio o 6-8 proc. ze względu na podniesioną od trzech miesięcy akcyzę. To oznacza, że za 0,7 litra wódki trzeba zapłacić o 60-90 groszy więcej niż w grudniu.

Handlowcy podkreślają, że dalszy wzrost cen alkoholu jest nieunikniony, a dojdzie do niego najprawdopodobniej tuż przed Wielkanocą. Ceny napojów procentowych mają wzrosnąć średnio o 1,5 zł. Sprzedawcy już planują sposoby na utrzymanie klientów, a jednym z nich ma być rezygnacja z części marży. W ocenie handlowców większość klientów nie będzie  w stanie zaakceptować wzrostów cen, a alkoholu będzie szukać na czarnym rynku.

Zredagowane przez: Sylwia Chrast

Źródło: http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/453698,wodka-podrozeje-akcyza-na-alkohol-wzrosla-wplywy-do-budzetu-spadna.html, http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/784589,ceny-wodki-pojda-mocno-w-gore-wzrosnie-akcyza-ale-wplywy-do-budzetu-zmaleja.html

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry