Merkury się kurczy

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Do takiego wniosku doszedł zespół naukowców, który przeanalizował dane (ponad 5,6 tys. obrazów przedstawiających litą skorupę okalającą powierzchnię tegoż ciała) zebrane przez satelity latające wokół tej planety.

Reprocessed_Mariner_10_image_of_Mercury

Informacje zebrane przez krążące obiekty, wykazały, iż Merkury, przez poprzednie 4 mld lat, z powodu utraty ciepła,  sporo stracił na swej objętości. Choć zmiana ta, w porównaniu do rozmiarów ciała niebieskiego, może się wydawać niewielka lub błaha, to wystarczyła, aby zmianę tę wychwyciły satelity.

Co ciekawe, utratę tę spowodował sam Merkury, z tego względu, iż większość procesów na nim zachodzących, wywołuje utratę ciepła, która z kolei spowodowała skurczenie się średnicy ciała o około 2 – 4 km.

Tę tezę wyprowadzono z badań, mających swój początek w roku 1970, kiedy to sonda Messenger dostarczyła astronomom niezmiernie ważnych danych, na podstawie których odszyfrowano niespełna 45% powierzchni planety, a także odkryto wiele ciekawych informacji o składzie chemicznym, strukturze powierzchni czy skutkach jej kondensacji.

mh

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry