Islandzka Hekla wybuchnie?

AKTUALNOŚCI, POGODA, ŚWIAT

Naukowcy, po bacznych i długotrwałych obserwacjach, doszli do wniosku, iż pod powierzchnią wulkanu zbiera się coraz więcej magmy, co oznacza, że Hekla może w nieodległym czasie eksplodować.

fot.Lydur Skulason/cc.2.0

fot.Lydur Skulason/cc.2.0

Najbardziej jednoznaczną oznaką tej swoistej tykającej bomby jest wybrzuszenie, znajdujące się po północnej stronie owego wulkanu. Właśnie to podniesienie, oznaczające zbieranie się lawy pod powierzchnią ziemi, polegające na wypełnianiu wszelakich szczelin czy pęknięć, poprzedza wypieranie magmy ku górze.

Co ważne, geofizyk Páll Einarsson z University of Iceland, który zajmuje się m.in. odczytem danych z monitoringu GPS, twierdzi, iż pod powierzchnią Hekli jest znacznie więcej magmy, aniżeli w roku 2000, kiedy to miał miejsce jej ostatni wybuch (łącznie, w ciągu poprzednich 1200 lat, wulkan ten eksplodował ponad 20 razy).

Islandzcy eksperci, zajmujący się wulkanologią czy geologią, bacznie obserwują owy wulkan, ponieważ jego cechą charakterystyczną są gwałtowne wybuchy, następujące bez praktycznie żadnych zjawisk poprzedzających erupcję. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku wspomnianego już roku 2000, kiedy to wyrzut magmy miał miejsce zaledwie po 79 min po pierwszym trzęsieniu ziemi.

mh

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry