Ludzki nos rozróżnia bilion zapachów

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Do takich wniosków doszedł zespół naukowców z Rockefeller University, obalając tym samym dotychczasowe założenie, że ludzki narząd węchu jest w stanie wyróżnić jedynie 10 tys. różnych zapachów.

fot.Jeremie63/cc.3.0

fot.Jeremie63/cc.3.0

Ponadto nasz nos przewyższa swoimi zdolnościami oczy, będące w stanie zobaczyć do 10 mln barw, czy uszy, rozróżniające niespełna 0,5 mln tonów.

Przyczynami, dla których do tej pory sądzono, iż nos dużo gorzej radzi sobie z odróżnianiem zapachów są dwa fakty. Po pierwsze, na co dzień wykorzystujemy jedynie niewielką część, z możliwości, jakimi dysponuje ten narząd. Po drugie, w mocy wciąż były badania z roku 1997, wnioskujące, iż nos, dysponując 400 receptorami węchowymi, rozróżnia 10 tys. zapachów.

Naukowcy z nowojorskiego uniwersytetu wyciągnęli te interesujące wnioski z badania, polegającego na rozróżnianiu, przez grupę badanych, koktajli złożonych z kombinacji 128 różnych, zapachowych cząsteczek. Owe cząsteczki, reprezentujące gamę zapachów od trawy po cytrusy, mieszane były w grupy liczące 10, 20 lub 30 cząstek, tak, aby wytworzyć jak największą ilość nietypowych woni. Następnie członków eksperymentów proszono, aby zidentyfikowali zapach trzech próbek (dwie były identyczne, jedna odmienna). Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, iż jedna osoba jest w stanie rozróżnić co najmniej bilion różnych zapachów.

mh

Źródło: wyborcza.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry