Na targu staroci kupił carskie jajo warte 30 mln dolarów

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, PODRÓŻE, STYL ŻYCIA, ŚWIAT

W środkowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych odnaleziono warte ponad 30 mln dolarów jajo Faberge, pochodzące jeszcze z czasów carskiej Rosji. Za kwotę 14 tys. dolarów kupił je na giełdzie staroci sprzedawca złomu. Początkowo nie zdawał sobie sprawy z tego, czego stał się posiadaczem.

stock.xchng

stock.xchng

Mężczyzna zastrzegł sobie anonimowość, ale chętnie opowiedział o „odkryciu stulecia”. Mierzący jedynie 8 centymetrów przedmiot kupił za niewielką sumę 14 tys. dolarów na targu staroci. Początkowo planował odsprzedać jajko jako złom metali szlachetnych, ale nie znalazł żadnego nabywcy. W Internecie wpisał słowo „jajo” i dopisał do niego wygrawerowany na nim napis „Vacheron Constantin”. Dowiedział się, że jest właścicielem poszukiwanego od wielu lat trzeciego jaja carskiego z roku 1887.

Po tym odkryciu skontaktował się z grupą osób z Londynu, specjalizujących się w jajach Faberge. „Wszedł dżentelmen w dżinsach, kraciastej koszuli i sportowych butach. Usta miał wyschnięte ze strachu. Przekazał mi teczkę ze zdjęciami i było tam jajo, święty Graal dzieł sztuki i antyków” – komentował Kieran McCarthy pracujący w londyńskiej firmie jubilerskiej Wartski. Amerykanin nie mógł uwierzyć w to, że naprawdę posiada jedno z jaj wyprodukowanych w pracowniach złotniczych Petera Carla Faberge w Petersburgu.

Zredagowane przez: Sylwia Chrast

Źródło: http://www.latimes.com/entertainment/arts/culture/la-et-cm-faberge-egg-flea-market-20140320,0,6075014.story, http://www.tvn24.pl/trzecie-jajo-carskie-odnalezione-na-targu-staroci-jest-warte-30-mln-dol,410335,s.html

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry