Pierwsza planetoida z pierścieniami

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Ta nietypowa, jak na planetoidę, właściwość została odkryta wokół Chariklo. Felipe Braga – Ribas z brazylijskiego Observatorio Nacional, główny autor badań i publikacji podsumowującej, nazwał owe odkrycie niespodzianką, ponieważ absolutnie nikt nie spodziewał się takiego znaleziska i to w dodatku na tak małym obiekcie.

fot.NASA

fot.NASA

Okazją do badań Chariklo było zakrycie, czyli przejście planetoidy na tle gwiazdy (w tym przypadku gwiazdy UCAC4 248 – 108672). Aby uzyskane dane były wiarygodne, należy przeprowadzić obserwacje z kilku różnych miejsc. Obiekt ten był zatem badany przez siedem teleskopów zlokalizowanych w różnych częściach Ziemi.

Dzięki tym staraniom, znacząco poszerzono dotychczasowy stan wiedzy na temat tejże planetoidy. Oprócz tego, iż ma ona średnicę niespełna 250 km, a także jest największym członkiem centaurów, grupy obiektów krążących między orbitami Saturna i Urana, posiada dwa rozdzielone (9 km przerwą) pierścienie o grubości 3 i 7 km. Póki co, spekuluje się na temat przyczyn ich powstania. Jedna z hipotez mówi o pozostałościach po kolizji, które uformowały się w takowe obiekty. Druga mówi o prawdopodobnym istnieniu małych księżyców, które dają właśnie taki efekt.

mh

Źródło: nasa/esa/space.com

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry