Egzekucja na Marszu Ateistów w Warszawie

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA

Ulicami stolicy przeszedł Marsz Ateistów, który zakończył się rekonstrukcją egzekucji Kazimierza Łyszczyńskiego na Starówce. Był on siedemnastowiecznym autorem traktatu przeczącego istnieniu Boga. Rolę skazańca odkrywał prof. Jan Hartman.

images

Manifestacja ruszyła spod pomnika Kopernika, a miejscem docelowym była Starówka. Uczestnicy pochodu nieśli ze sobą transparenty, na których, zamiast krzykliwych haseł, wypisane były nazwiska słynnych ateistów takich jak: Alfred Nobel, Stanisław Lem, George Orwell, Brad Pitt, Roman Polański, czy Bertrand Russell. Pośród maszerujący h można było zobaczyć osoby przebrane m.in. za zakapturzonego zakonnika z krucyfiksem, duchownych z pastorałami, kata w czerwonych szatach, dziada z kosturem, osoby w strojach z epoki oraz skazańca ubranego jedynie w worek.

Kazimierz Łyszczyński został stracony i ograbiony z dóbr za ateizm 30 marca 1689. Rekonstrukcja egzekucji na rynku Starego Miasta odbywała się zgodnie z zapiskami biskupa Załuskiego na temat tego wydarzenia. Na początku instygator (in. oskarżyciel) odczytał zarzuty wobec sprzeciwiającemu się Bogu skazańcowi oraz postanowienie, mówiące o podziale dóbr po nim między skarb państwa i denuncjatora (in. osobę, która doniosła o popełnieniu przestępstwa). Na koniec kat wyrwał skazańcowi język, odciął jego dłoń, a następnie głowę. Oczywiście wszystko to było tylko rekonstrukcją zdarzeń.

Zredagowane przez: Sylwia Chrast

Źródło: http://wyborcza.pl/1,91446,15708941,Warszawa__Marsz_Ateistow_i__egzekucja__ich_patrona.html, http://www.tvp.info/14592287/warszawskie-dni-ateizmu-prof-hartman-stracony

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry