Odkryto najdalszy obiekt w Układzie Słonecznym

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Chadwick Trujillo z Obserwatorium Gemini na Hawajach oraz Scott Sheppard z Carnegie Institution w Waszyngtonie odkryli obiekt, posiadający najdalszą orbitę w Układzie Słonecznym. Tego znaleziska dokonano przy użyciu 4 – m teleskopu z Chile i, także znajdującym się w tymże państwie,  6,5 – m Teleskopu Magellana.

stock.xchng

stock.xchng

Naukowcy przypuszczają, iż tenże obiekt, oznaczony numerem 2012 VP 113, należy do grupy planet karłowatych, a jego orbita, w punkcie najbliższym Słońcu, znajduje się w odległości niespełna 80 jednostek astronomicznych, ok. 12 mld km, (czyli 80 razy dalej aniżeli dystans dzielący Ziemię i Słońce). Dla porządku należy dodać, że większość planetoid krąży w odległości nieprzekraczającej 4,2 jednostki astronomicznej.

2012 VP 113, ze średnicą mierzącą 450 km, zatem, podobnie jak Pluton, zaliczany jest do planet karłowatych, składa się z zamarzniętej wody, metanu i dwutlenku węgla. Astronomowie ponadto przypuszczają, iż obiekt ten należy do wewnętrznej części Obłoku Oorta, hipotetycznego obszaru, z którego pochodzić mają komety. Według szacunków Trujillo i Shepparda, istnieć może kolejne 900 ciał, podobnych do tego znaleziska, które posiadają rozmiary większe, aniżeli 1000 km. Co ciekawe, istnienie 2012 VP 113 jest niemal jednoznaczne ze stwierdzeniem, iż w jego okolicy znajduje się masywny obiekt, dużo większy od Ziemi.

mh

Źródło: NASA, nauka.newsweek.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry