Zachodniopomorskie walczy z barszczem Sosnowskiego

AKTUALNOŚCI, POGODA, POLSKA, STYL ŻYCIA

Władze województwa zachodniopomorskiego przeznaczyły pół miliona złotych na walkę z barszczem Sosnowskiego, który tylko na tym obszarze, zajmuje powierzchnię 280 ha. Najczęstszymi miejscami jego występowania są powiaty: choszczeński (ok. 53 ha), goleniowski (47 ha), białogardzki (ok. 40 ha) i kołobrzeski (ok. 37 ha).

450px-Борщевик_Сосновского

Kwota ta stanowi pulę, którą, w drodze dofinansowania (w wysokości 75% kosztów projektu), mogą pozyskać plany usuwania tejże rośliny, realizowane chociażby przez podmioty publiczne, prywatne, komercyjne lub organizacje pozarządowe. Owe dofinansowanie można uzyskać w procedurze złożenia i zaakceptowania wniosku przez wyznaczone jednostki samorządu lub agencje państwowe (jak choćby Agencja Nieruchomości Rolnych).

Barszcz Sosnowskiego, zwany także zemstą Stalina, pochodzi z rejonów Kaukazu. Obecnie jego hodowla jest całkowicie zakazana, jednak od latach50 – tych do lat 70 – tych, uprawiana była w państwach Europy Środkowowschodniej jako roślina pastewna. Ponadto osiąga ona dość duże rozmiary – nawet 4 m łodygi oraz liście, których średnica dochodzi nawet do 150 cm), co w połączeniu z dość ekspansywnym „charakterem”, czyni z niej naprawdę niebezpieczną przeciwniczkę. Ponadto toksyny zgromadzone w barszczu są niebezpieczne dla skóry – kontakt z tą substancją, będącą w stanie wydostawać się z rośliny w postaci lotnej, powoduje oparzenia I, II, a nawet III stopnia.

mh

Źródło: dziennikzachodni.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry