Eksperci ostrzegają przed zmianami klimatu

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA, ŚWIAT

Eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych przedstawili najnowszy raport „Climate Change 2014: Impacts, Adaptation, and Vulnerability”, stanowiący kolejną część do raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Zadaniem IPCC jest publikowanie, w odstępie 5 – 7 lat, sprawozdań, mających na celu opisanie przyczyn oraz skutków zmian klimatycznych.

sxc

sxc

Przedstawiony w tym tygodniu dokument, przygotowany przez ekspertów z 70 państw, liczący 2610 str., dotyczy konsekwencji zmian klimatu i ich wpływu na poszczególne regiony Ziemi. Jest to uzupełnienie raportu wydanego we wrześniu 2013 r., dotyczącego przyczyn wspomnianych już zmian.  

Wnioski wyłaniające się z tegoż raportu są następujące: fale upałów, dotykające choćby Europę, pożary w USA, susze nawiedzające Australię, czy powodzie w Mozambiku i Pakistanie są nielicznymi przykładami anomalii, które w przyszłości staną się normą. W XXI w. powszechnością stanie się niedobór wody słodkiej, który dotknie praktycznie każdego mieszkańca Ziemi, co może doprowadzić do wojen w dostępnie do tego płynu, czy też rywalizacji o pokrywy lodowców. Niesprzyjający klimat wpłynie też na częstość zachorowań ludzi i zwierząt, szerzące się ubóstwo, głód, czy nielegalne migracje które mogą choćby wpłynąć na zahamowanie wzrostu gospodarczego bogatych państw.

mh

Źródło: ipcc.ch

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry