W Luksemburgu odnaleziono kości dilofozaura

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Odkrycie szczątków prehistorycznych gadów to pierwsze takiego typu znalezisko w tym państwie. Paleontolodzy, Roby Haas i Kurt Meiers, dokonali tego niemalże historycznego znaleziska w okolicach miejscowości Mersch.

Naukowcy, na podstawie zęba i kości palca, twierdzą, iż szczątki te należą do dilofozaura (Dilophosaurus wetherilli), dwugrzebieniastego dinozaura, żyjącego około 200 mln lat temu na obszarze kontynentu europejskiego, mierzącego ok. 1,5 m, długiego na 6 – 7 m oraz ważącego w granicach 500 – 1000 kg.

stock.xchng

stock.xchng

Przypuszczenia Haasa i Meiersa potwierdza Alain Faber, Dyrektor Narodowego Muzeum Historii Natury w Luksemburgu. Jego zdaniem, odnaleziony paliczek odpowiada kształtowi kości środkowego, najdłuższego palca reprezentanta małego, mięsożernego, dwunożnego gatunku dinozaura.

Tezę, o występowaniu takowych gadów na terenie Starego Kontynentu, potwierdzają znaleziska z naszego kraju – z terenu Gór Świętokrzyskich (okolice Sołtykowa), gdzie paleontolog Gerard Gierliński, który w 1991 r. także odkopał szczątki dilofozaura. Wcześniej, w 1970 r., w Szwecji, odnaleziono jedynie ślady dilofozaurów.

mh

Źródło: tvnmeteo.tvn24.pl, dinoanimals.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry