Życie w saturiańskim oceniane?

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Naukowcy z NASA i ESA dowiedli, iż na jednym z księżyców Saturna, Enceladusie, pod 30 – 40 km warstwą lodu, znajduje się ogromny ocean, w którym ponadto mogą żyć mikroby.

NASA Glenn Research Center (NASA-GRC)

NASA Glenn Research Center (NASA-GRC)

Dowodów na usytuowanie owego zbiornika dostarczyła sonda misji Cassini – Huygens, prowadzona przez amerykańską NASA, europejską ESA oraz Włoską Agencję Kosmiczną, która w 2004 r. dotarła na tę planetę, jej pierścienie oraz księżyce. Wtedy też zostały przedstawione dane dotyczące występowania na Enceladusie pary wodnej i lodu. Wiedza ta została dodatkowo uzupełniona o pomiary grawitacyjne, które sprecyzowały wymiary oceanu o głębokość, wynoszącą 10 km Prawdopodobne jest, iż ten ogromny akwen nie rozciąga się na całej powierzchni ciała niebieskiego, lecz jedynie na jego ograniczonym obszarze.  

Powierzchniowy ocean, występujący właśnie na Enceladusie, niesie bardzo wysokie prawdopodobieństwo istnienia życia w postaci mikrobów. Jednocześnie stawia to ten właśnie księżyc w czołówce listy potencjalnych miejsc, w których mogło wykształcić się życie (poza Ziemią oczywiście). Do tej pory, dotychczasową „jedynką” była Europa, krążąca wokół Jowisza.

mh

Źródło: nasa,losyziemi.pl

Powiązane wpisy

  • Ocean Ocen

    Tak, oceniane na 3=.


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry