Dziś Mars w opozycji warto popatrzeć na niebo

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA, ŚWIAT

Już dzisiaj o godzinie 23.04 naszego czasu planeta Mars znajdzie się w opozycji – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Opozycją astronomowie nazywają takie ustawienie planety zewnętrznej, w którym świeci ona dokładnie po przeciwnej stronie nieba niż Słońce. Oznacza to, że długości ekliptyczne planety i Słońca różnią się o 180 stopni. Taka konfiguracja zawsze stwarza bardzo dobre warunki do obserwacji ciała będącego w opozycji. Znajduje się ono bowiem najwyżej nad horyzontem w okolicach północy, przez co jego obserwacje są najłatwiejsze. Dodatkowo jego odległość od Ziemi jest najmniejsza, a przez to blask największy.

Photo Credit: Viking Project/mars 1970

Photo Credit: Viking Project/mars 1970

„Mars jest najbliższą nam planetą zewnętrzną. Krąży po eliptycznej orbicie o wielkiej półosi wynoszącej 228 mln km, a jego odległość od Ziemi zmienia się od niespełna 56 do ponad 400 mln km. Przez to rozmiary tarczy Czerwonej Planety zmieniają się od 25 do 4 sekund łuku, a jej jasność od -3 do 1.5 magnitudo, co oznacza, że planeta w maksimum blasku jest 15 razy jaśniejsza o najjaśniejszych gwiazd na niebie, a w minimum jest od nich 4 razy słabsza” – przypomniał dr Olech.

Dodał, że najlepsze warunki do obserwacji planety występują podczas opozycji, czyli w momencie, gdy Słońce, Ziemia i Mars ustawią się prawie w jednej linii. „Mars, nie dość, że jest wtedy blisko Ziemi, to jeszcze świeci dokładnie po przeciwnej stronie nieba niż Słońce. Opozycja od opozycji może się jednak różnić, że względu na eliptyczność orbit Ziemi i Marsa” – powiedział astronom.

Podczas wielkich opozycji, kiedy Czerwona Planeta zbliża się na dystans niespełna 56 mln km, świeci ona z maksymalną jasnością, a jej duże rozmiary kątowe pozwalają na obserwacje szczegółów jej powierzchni.

„Ostatnio w wielkiej opozycji (w odległości 55,758 mln km) Mars znajdował się 27 sierpnia 2003 roku i była to wyjątkowo korzystna opozycja. Na następną tak dobrą przyjdzie nam czekać do roku 2287. Kolejna wielka opozycja wystąpi jednak wcześniej, bo 27 lipca 2018 roku” – przypomniał naukowiec.

Zauważył, że oprócz wielkich opozycji, co dwa lata, zdarzają się zwykłe opozycje. Do następnej dojdzie we wtorek 8 kwietnia 2014 roku o godzinie 23:04 naszego czasu. Czerwona Planeta będzie się wtedy znajdować w odległości niespełna 93 mln kilometrów od Ziemi.

„To powoduje, że początek kwietnia jest bardzo dobrym czasem do obserwacji Marsa. Obecnie planeta świeci w konstelacji Panny, niedaleko najjaśniejszej gwizdy tego gwiazdozbioru, czyli Spiki. Blask Czerwonej Planety wynosi aż -1.5 magnitudo co oznacza, że jest jaśniejsza od najjaśniejszej gwiazdy nieba, czyli Syriusza” – wyjaśnił dr Olech.

Jego zdaniem z wyjściem na obserwacje Marsa nie warto czekać do samej opozycji, ale wykorzystać panującą obecnie dobrą pogodę i fakt, że Księżyc jest kilka dni po nowiu i nie przeszkadza w obserwacjach. „Tym bardziej, że obecny wygląd Czerwonej Planety nie różni się prawie wcale od tego, jaki zobaczymy dokładnie w momencie opozycji” – podkreślił.

Według astronoma na obserwacje Marsa najlepiej wyjść trochę po północy. „Planeta będzie wtedy górować na wysokości około 30 stopni nad południowym horyzontem. Trudno ją będzie pomylić z czymś innym, bo będzie bardzo jasna i będzie miała wyraźną czerwoną barwę. Kilka stopni pod Marsem świeci najjaśniejsza gwiazda z konstelacji Panny, czyli Spika” – opisał.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy

  • xyz

    Ja też nie 🙁

  • Artur

    Szkoda, że nie widziałem


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry