NBP wyemituje okolicznościową pięciozłotówkę

AKTUALNOŚCI, BANKI, BIZNES, CIEKAWOSTKI, GOSPODARKA, POLSKA

Seria monet 5-złotowych „Odkryj Polskę – 25 lat wolności” ma zostać wyemitowana przez Narodowy Bank Polski 22 maja tego roku. Prezes Marek Belka podkreśla, że jest to jego zdaniem najlepszy sposób na upamiętnienie dwudziestopięciolecia demokracji w kraju, a prezydent Komorowski podkreśla, że ma to być symbol odzyskania wolności.

fot. NBP

fot. NBP

Na zorganizowanej w ostatni piątek konferencji prasowej NBP zaprezentował okolicznościową monetę. Prezes banku, Marek Belka, podkreślał, że moneta będzie w pełni obiegowa i będzie można płacić nią w sklepach, bo jej wielkość ma być taka sama jak standardowej monety 5-złotowej. Ilość pięciozłotówek, które będą wyemitowane, ma sięgnąć 1,5 mln sztuk. „Niesłychanie się cieszę, że za przyczyną działania Narodowego Banku Polskiego będzie funkcjonował w Polsce w wymiarze masowym dotykalny, mierzalny symbol odzyskania wolności” – podkreślał na spotkaniu prezydent Bronisław Komorowski.

Na rewersie monety widnieje znak zwycięstwa (gest Victioria), który ma jednoznacznie kojarzyć się z wyborami parlamentarnymi z 4 czerwca 1989 roku. Prezydent podkreślał, że dla niego to symbol Solidarności, który na myśl przywodzi mu uniesioną dłoń pierwszego niekomunistycznego premiera Polski, Tadeusza Mazowieckiego. „To była uniesiona ręka nie tylko w geście zwycięstwa, ale w geście zapraszającym wszystkich do współpracy” – dodał Komorowski w swoim przemówieniu.

Zredagowane przez: Sylwia Chrast

Źródło: http://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Wiadomosci/NBP-wyda-okolicznosciowe-5-zl.-Wiemy-jak-wyglada, http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2014.html#m07

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry