Microsoft zakończył wsparcie systemu Windows XP

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, KOMPUTERY, POLSKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Po dwunastu latach od wypuszczenia na rynek systemu Windows XP, 8 kwietnia Microsoft zakończył wsparcie dla tego systemu operacyjnego. Oznacza to, że nie będą wydawane już aktualizacje oraz łatki, a potencjalne luki w zabezpieczeniach nie będą naprawiane.  Microsoft zakończył również wsparcie dla przeglądarki Internet Explorer 6, która debiutowała w roku 2001, niedługo po premierze Windowsa XP.

fot. microsoft

fot. microsoft

„Po zaprzestaniu świadczenia pomocy technicznej Windows XP będzie nadal działać, ale Twój komputer może być narażony na różne niebezpieczeństwa i wirusy” – taki komunikat mogą przeczytać użytkownicy komputera z zainstalowanym systemem Windows XP w powiadomieniach wyświetlanych na pulpicie. Nie oznacza to, że system  przestaje działać. Nie będzie już dostępnych dla niego aktualizacji. To sprawia, że staje się dużo bardziej podatny na ataki hakerów.

Kilka międzynarodowych instytucji bankowych zapowiedziało, że na razie nie zamierza zmieniać oprogramowania m.in. w swoich bankomatach, bo wiąże się to z dużymi kosztami. W Polsce nadal większa część komputerów działa w oparciu o system Windows XP. W Warszawie to tylko 30%, ale w Gdańsku, Lublinie lub Gorzowie Wielkopolskim ich ilość sięga nawet 70%.

Większość bankomatów i info-kiosków działa na systemie Windows XP, a 25% ruchów z sieci pochodzi właśnie z komputerów z zainstalowanym tym systemem. „Prawdopodobnie dlatego Microsoft zdecydował się na częściowe przedłużenie okresu wsparcia do 14 lipca 2015 roku. Do tego czasu wydawane będą aktualizacje bezpieczeństwa, ale jedynie dla programu Security Essentials, a nie dla samego systemu.” – poinformował Maciej Madziński, ekspert ds. innowacji i nowoczesnych technologii z Akademii Leona Koźmińskiego.

Zredagowane przez: Sylwia Chrast

Źródło: http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/end-support-help, http://www.bankier.pl/wiadomosc/Dzis-konczy-sie-era-Windowsa-XP-Co-to-wlasciwie-oznacza-3098779.html, http://interaktywnie.com/biznes/artykuly/biznes/koniec-windows-xp-dlaczego-microsoft-zabija-

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry