Na Marsie zarejestrowano podejrzane światło

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Łazik Curiosity przesłał zdjęcia Marsa, na których wyraźnie widać snop światła. Zwolennicy teorii spiskowych i UFO podpowiadają, iż stanowią one dowód na istnienie pozaziemskiego życia. Naukowcy z NASA starają się jednak wyjaśnić, skąd i w jaki sposób, poza naszą planetą, mogła pojawić się łuna, przypominająca światło z ziemskiego reflektora.

stock.xchng

stock.xchng

Pierwszą ideą, tłumaczącą źródła tego „ziemskiego” zjawiska, jest promieniowanie kosmiczne. Takowe światło, przypominające białą plamkę, będące efektem zderzenia cząstki promieniowania kosmicznego z matrycą kamery cyfrowej, jest zjawiskiem dość często spotykanym przez wnikliwych obserwatorów kosmosu. Hipoteza ta doskonale pasuje do Marsa, który posiada sto razy rzadszą atmosferę, co znacząco ułatwia przejście cząstek.

Drugą koncepcją są odbite od skały promienie słoneczne, które zostały uwiecznione na fotografii łazika. Według inżyniera Justina Maki (Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA), tylko jedna, z dwóch kamer nawigacyjnych Curiosity, zarejestrowała światło, ponieważ błysk mógł ominąć jedną kamerę, a następnie został uwieczniony tylko przez drugi, prawy obiektyw. Faktem, działającym na korzyść tego podejścia jest to, iż „Kimberly”, punkt nawigacyjny, w którym zaobserwowano zjawisko, znajduje się w otoczeniu czterech, różnych rodzajów skał. Zatem prawdopodobne jest, aby promienie odbiły się od gładkiej skały.

Równoległym wytłumaczeniem, traktującym kamerę jako rozwiązanie zagadki, a nie inne, niezidentyfikowane dotąd zjawisko, jest wewnętrzny błąd urządzenia. Miałby on polegać na wniknięciu weń promieni słonecznych oraz powstaniu w ten sposób refleksu w jej środku, dający złudny obraz światła, wydobywającego się spod powierzchni Marsa.

mh

Źródło: nasa.gov

Powiązane wpisy

  • S.O.

    Na Ziemi w Wa…..ie zarejestrowano obecność abp. Wesołowskiego !

  • Tomek

    Super, tylko dlaczego daliście zupełnie inne zdjęcie marsa? Większość czytelników będzie próbowała dojrzeć ów snop światła w tej fotce z stock.xchng. Jeśli nie chcecie kupować praw to nie dawajcie mylnych zdjęć.


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry