Japońskie wyspy zaczęły się pochłaniać

AKTUALNOŚCI, PODRÓŻE, STYL ŻYCIA, ŚWIAT

Niijima, niewielka wyspa, licząca tylko 915 m szerokości i 60 m wysokości, leżąca 970 km od Tokio, zaczęła pochłaniać sąsiednią wysepkę. To dość niecodzienne zjawisko, ponieważ Niijima powinna raczej być właśnie niszczona przez wody oceanu, a nie rozrastać się poprzez łącznie z sąsiednim obiektem.

stock.xchng

stock.xchng

 Ta wyspa na Pacyfiku, stanowi doskonały przykład zaprzeczenia teorii naukowców. Zdaniem badaczy, powstała w zeszłym roku Niijima, powinna zniknąć tak samo szybko, jak powstała oraz powtórzyć żywot innej japońskiej wyspy, która w latach 80 – tych praktycznie pojawiła się i uległa zniszczeniu u wybrzeży tego azjatyckiego państwa.

Najnowsze zdjęcia satelitarne, wykonane przez Operational Land Imager, pokazują, iż wulkaniczna Niijima dobiła do brzegu innej wyspy, zaliczającej się do archipelagu leżącego na wodach granicznych Morza Filipińskiego i Pacyfiku.

Ponadto dym, wydobywający się z jej wnętrza, wskazuje, iż z pewnością zacznie się ona jeszcze bardziej rozrastać, a nie kurczyć. Zdaniem japońskich wulkanologów, na Niijima zachodzą erupcje strombolijskie, czyli gwałtowne erupcje gorącej lawy, zastygającej w locie oraz opadającej na ląd w postaci skał zwanych bombami wulkanicznymi.

mh

Źródło: dailymail.co.uk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry