Sojusz ESA i Airbus w projekcie Metop – SG

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, ŚWIAT

Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) połączyli swe siły z konstruktorami konsorcjum Airbus w imię poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Ziemi. Mają oni stworzyć supernowoczesne satelity meteorologiczne, tzw. satelity drugiej generacji, mające zastąpić urządzenia dotychczas wykorzystywane w projekcie Metop.

esalogo

Projekt Metop tworzony jest przez trzy satelity umieszczone na orbitach polarnych, których zadaniem jest zbieranie informacji o warunkach pogodowych, panujących  w poszczególnych częściach atmosfery. Jednak za kilka lat będzie trzeba wymienić przestarzałe już czujniki, a zmiana ta jest doskonałym pretekstem do ulepszenia sprzętu, który, im czulszy, będzie mógł ostrzec z wyprzedzeniem większą niż dotychczas liczbę ludzi.

Autorzy nowego etapu projektu Metop, tzw.  Metop – SG, będą chcieli użyć doskonalszych satelitów, którym postawi się trzy grupy zadań. Pierwszy cel obejmuje przejęcie misji oraz zapewnienie ciągłości badań. Drugim jest poprawa rozdzielczości, aby możliwe było dojrzenie większej ilości elementów. Trzecim zadaniem jest powiększenie projektu do 11, z dotychczasowych 3, urządzeń pomiarowych. Ponadto naukowcy będą mieli większą kontrolę nad satelitami SG, co jest szczególnie ważne w przewidywaniu momentu i miejsca upadku na Ziemię. Pierwsze pary satelitów zostaną wyniesione w roku 2021 lub 2022, ostatni najprawdopodobniej w 2030 r.  

mh

Źródło: bbc.com

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry