Merkury nie powstał w Układzie Słonecznym?

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Do 2008 r. powszechnie sądzono, iż Merkury, podobnie jak pozostałe planety naszego układu, powstał 4,5 mld lat temu. Jednak cztery lata temu, sonda NASA wykryła na jego powierzchni otwory oraz ślady popiołu wulkanicznego. Zdaniem astronomów, właśnie owy popiół wskazuje na pochodzenie spoza układu, ponieważ wulkany nie mogły nie wyparować na najbliższej Słońcu planecie, a zatem tym bardziej nie mogły wyrzucić lawy czy też popiołu.

fot. NASA

fot. NASA

W otoczeniu odkrytych przez NASA otworów znajduje się materiał piroklastyczny – materiał okruchowy wyrzucany na powierzchnię podczas erupcji wulkanu, powstający na skutek rozpylenia ciekłej, szybko krzepnącej lawy lub rozkruszania odłamków skał z podłoża wulkanu. Ponadto lawa powoduje wrzenie składników lotnych, chociażby wody, które przebijają się przez skorupę planety. Jednak wspomniane już składniki lotne wcale nie wyparowały i znajdują się pod powierzchnią Merkurego. Zdaniem naukowców, oznacza to, iż planeta ta nie powstała w Układzie Słonecznym, lecz przemieścił się z innego.

Do tej pory zespół badaczy, pod kierownictwem Timothe Goudgea z Brown University w Rhode Island, znalazł na powierzchni Merkurego 51 otworów, które nie powstały w jednym czasie, o czym świadczy widoczna na nich erozja. Więcej faktów ma przynieść europejsko – japońska misja BepiColombo. Jednak wysłana przez nich w 2016 r. sonda, do planety znajdującej się najbliższej Słońca, ma dotrzeć dopiero w 2024 r.

mh

Źródło: newscientist.com

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry