Przełomowe odkrycie egzoksiężyca?

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Notre Dame (Indiana) poinformowali opinię publiczną, iż najprawdopodobniej w swoich obserwacjach nieba, natrafili na egzoksiężyc planety znajdującej się poza Układem Słonecznym. Odkrycie to było możliwe dzięki teleskopom z Nowej Zelandii i Tasmanii.

fot.NASA

fot.NASA

Egzoksiężyc, czyli naturalny satelita krążący wokół danej planety, jeszcze nigdy nie został odkryty poza naszym układem, jednak, póki co, wyniki badań nie dały jednoznacznych odpowiedzi, potwierdzających te przypuszczenia. Dzięki wspomnianym wyżej urządzeniom, ustalono, że stosunek masy większego ciała, czyli planety, do mniejszego księżyca, wynosi 2000 do 1. Oznacza to, iż parę dwóch badanych obiektów tworzą niewielka gwiazda i planeta (o masie 18 razy większej aniżeli masa naszego globu) lub mniejszy od Ziemi księżyc oraz planeta, która gabarytami przewyższa masę Jowisza.

Jednak astronomowie, biorący udział w odkryciu, nie są w stanie stwierdzić, która z wariantów przypuszczeń jest wersją prawdziwą. Jeśli potwierdzi się drugi scenariusz, będziemy mieć do czynienia z przełomowym odkryciem. Dotąd bowiem nie udało się odnaleźć takiego systemu poza Układem Słonecznym.

mh

Źródło: sciencedaily.com

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry