UE zdecydowała – koniec z plastikowymi torebkami

AKTUALNOŚCI, BIZNES, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT

Unia Europejska ma w planach całkowite wyeliminowanie z użycia plastikowych torebek, które obecne są niemal we wszystkich sklepach. Jednorazowe reklamówki mają zniknąć z rynku w 80% do roku 2019. Projekt przepisów w tej spawie został przyjęty przez Parlament Europejski.

1229519_shopping

Parlament Europejski, przyjmując projekt przepisów w tej sprawie, jednocześnie nałożył na państwa członkowskie obowiązek podjęcia działań dążących w kierunku polepszenia sytuacji związanej z ogromnym zużyciem plastikowych torebek. Decyzję o tym, w jaki sposób będą to robić, mogą podjąć samodzielnie. Europarlament wychodzi z propozycjami takimi jak podwyższenie podatków w sektorze produkcji, dodatkowe opłaty, zakazy lub ograniczenia sprzedaży. Przyjęte przepisy zalecają wszystkim krajom, aby skutecznie nakłaniały sprzedawców do całkowitego usunięcia foliowych toreb ze sklepów.

Jako przykład przywołana została Irlandia, gdzie od wprowadzenia opłat za plastikowe reklamówki, każda osoba zużywa rocznie około 20 sztuk. Dla porównania w Polsce na jedną osobę przypada rocznie 466 jednorazowych torebek. Dane wskazują jednoznacznie na bardzo poważną sytuację. Co roku ponad 8 miliardów reklamówek z tworzyw sztucznych tafia na wysypiska w krajach Unii Europejskiej. Ich rozkład może trwać nawet 100 lat.

Zredagowane przez: Sylwia Chrast

Źródło: http://wiadomosci.wp.pl/kat,59154,lbid,7121,title,Unia-zdecydowala-koniec-z-plastikowymi-torebkami,wid,16544649,wiadomosc.html?ticaid=1128fc, http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1102273,Torby-plastikowe-znikna-z-rynku

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry