Ułatwienia dla głosujących poza miejscem zameldowania

AKTUALNOŚCI, POLSKA

Wyborcy, którzy chcą głosować w wyborach do parlamentu europejskiego (25 maja) będą mieli ułatwioną sytuację. Każdy uprawniony będzie miał możliwość oddać głos w dowolnym miejscu w kraju i za granicą na podstawie zaświadczenia, będzie można dopisać się do listy wyborców w każdej gminie, a także oddać głos korespondencyjnie.

eu-parliament

Osoby przebywające poza miejscem zameldowania w dniu wyborów, także Ci, którzy będą za granicą, mają do wyboru kilka możliwości głosowania. Po pierwsze, do 23 maja (piątek przed wyborami) można odebrać ze swojego urzędu gminy zaświadczenie umożliwiające do głosowania w dowolnym miejscu w kraju, za granicą, a nawet na statku morskim. Osoba odbierająca zaświadczenie zostaje automatycznie skreślona z listy wyborców w swojej gminie, ale nie oznacza to, że nie może już tam głosować. Za okazaniem odebranego dokumentu można oddać głos w wybranej komisji, także w miejscu zameldowania.

„To forma szczególnie dogodna dla osób, które wyjeżdżają na krótki czas obejmujący dzień wyborczy, a także dla osób, które przemieszczają się i nie do końca wiedzą, gdzie będą się znajdowały w dniu wyborów” – podkreślał Krzysztof Lorentz z Polskiego Komitetu Wyborczego. Wyborcy mają także możliwość dopisać się do spisu wyborców w dowolnej gminie, w której aktualnie przebywają. Termin zgłaszania takiej chęci upływa 20 maja (przedwyborczy wtorek). Dla Polaków przebywających za granicą przewidziano także możliwość głosowania korespondencyjnie, a wszystkich informacji można uzyskać u polskiego konsula w danym kraju, gdzie do 12 maja można złożyć wniosek ws. głosowania korespondencyjnego.

Zredagowane przez: Sylwia Chrast

Źródło: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/jak-zaglosowac-poza-domem-albo-za-granica-ulatwienia-dla-wyborcow,419448.html

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry