Co z obniżką opłat za użytkowanie wieczyste?

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA

Obywatelski projekt ustawy dotyczący zmniejszenia dotychczasowych opłat za użytkowanie wieczyste oraz przekształcania go w prawo własności został już przygotowany. Projekt przewiduje trzykrotne zmniejszenia opłat rocznych, a także możliwość uzyskania prawa własności przez każdego właściciela mieszkania.

sxc

sxc

„Opłaty za użytkowanie wieczyste to ważny dochód gmin, jednak szczególnie mieszkańcom dużych aglomeracji opłaty te bardzo dają się we znaki” – wspominają eksperci, którzy komentują obywatelski projekt ws. opłat. Projekt nowelizacji przewiduje obniżenie opłat za użytkowanie wieczyste gruntu, który jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową, z 1 proc. do 0,3 proc. wartości tego gruntu. Dotychczasowe opłaty pozostałyby jedynie dla gruntów pod zabudowę oświatową i podobnych wyjątków.

Zaproponowano także, aby każdy właściciel mieszkania miał możliwość przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. Teoretycznie użytkownik wieczysty ma takie same prawa do zarządzania gruntem jak właściciel, ponieważ może go sprzedać lub obciążyć hipoteką, ale musi ponosić roczne opłaty za użytkowanie zależne od wartości i lokalizacji nieruchomości. „Mamy poczucie, że płacimy dwa razy za to samo – najpierw całą cenę za nabycie prawa użytkowania wieczystego od osoby trzeciej, a następnie co roku opłatę gminie” – podkreśla radca prawny Marcin Nosiński.

Zredagowane przez: Sylwia Chrast

Źródło: http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uzytkowanie;wieczyste;gminy;latwo;nie;zrezygnuja;z;dochodow,98,0,1519970.html, http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1105802,Uzytkowanie-wieczyste-jest-szansa-na-obnizke-oplat-Gminy-latwo-nie-zrezyg


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry