Wymieniono komputer na stacji kosmicznej ISS

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ostatnią środę trwała naprawa uszkodzonego komputera odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie paneli słonecznych. Astronauci w tym celu musieli na godzinę wyjść na zewnątrz i przebywać w otwartej przestrzeni kosmicznej.

800px-ISS034E016601_-_Stratocumulus_Clouds_-_Pacific_Ocean

Dwóch astronautów znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (z ang. International Space Station) – Rick Mastracchio i Steven Swanson, którzy pochodzą ze Stanów Zjednoczonych – 23 kwietnia dokonali wymiany komputera. Mężczyźni musieli wyjść na zewnątrz, a w przestrzeni kosmicznej przebywali przez około godzinę. Oprócz Amerykanów, na ISS przebywa aktualnie trzech Rosjan i Japończyk. Zgodnie z wymogami łączna liczba osób znajdujących się na stacji nie może przekraczać sześciu osób.

Urządzenie, które uległo awarii dwa tygodnie temu, odpowiedzialne jest między innymi za panele słoneczne, dzięki którym stacja uzyskuje energię elektryczną. Moduł wymieniany w zewnętrznym komputerze ma wielkość kuchenki mikrofalowej. Komputery znajdujące się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podzielone są na dwie grupy. SSC, czyli „komputery wspierające stację” wykorzystywane są do pracy biurowej i rozrywki, natomiast PCS („przenośne systemy komputerowe”) służą do interakcji załogi ze stacją.

Zredagowane przez: Sylwia Chrast

Źródło: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/astronauci_pracowali_na_zewnatrz_miedzynarodowej_stacji_kosmicznej_naprawiali_uszkodzony_komputer_302231.html, http://nt.interia.pl/technauka/news-astronauci-wymienili-komputer-na-zewnatrz-iss,nId,1414418

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry